Pėrmbajtja e projektit "Udhėtim nė Evropė" ėshtė e thjeshtė, dhe vetė principi kryesor e bėn kėtė projekt tėrheqės pėr grup-moshat e reja. Thelbi i projektit qėndron nė sigurimin e mundesisė sė udhėtimit tė lirė nė Evropė pėr njė grup prej studentėve mė te mirė tė universiteteve tė Shqipėrisė. Keta studentė do tė pajisen, biletė treni interkontinentale tė vlefshme pėr njė muaj gjatė verės sė vitit 2016. Udhėtimi do tė jetė i lirė dhe secili nga studentėt do tė ketė mundesinė tė ndėrtojė itenerarin personal tė udhėtimit.

Nëpërmjet prjoketit “Udhëtim në Evropë” ne synojmë tu krijojmë mundësinë studentëve shqiptarë të njihen me kulturën dhe qytetet Evropiane; gjithashtu këta studente do te jenë misionarë të cilët do të përfaqësojnë dhe shpërndajnë një kulturë dialogu e cila qëndron larg paragjykimeve të rëndomta të cilat i veshin shqiptarët me statusin e “Emigrantit të Evropës”.